Allplan Professional to jeden z modułów w środowisku oprogramowania Allplan.

Allplan Professional jest to rozszerzenie modułu Allplan Concept o funkcje związane z projektowaniem konstrukcji żelbetowych i stalowych.

Z uwagi na fakt, że funkcjonalności modułu Allplan Concept znajdziemy w module Allplan Professional, w opisie zostaną pominięte funkcje, które zostały opisane TUTAJ i dotyczyły Allplan Concept.

Allplan Professional pomaga przy projektowaniu konstrukcji zarówno kubaturowych (posiada narzędzia modułu architektonicznego) jak i konstrukcji nietypowych, takich jak wiadukty, fundamenty pod maszyny, mosty (posiada silnik Parasolid do modelowania nietypowych kształtów).

Dodatkowe funkcjonalności:
  • Zbrojenie 2D i 3D (pręty zbrojeniowe, siatki zgrzewane), BAMTEC
  • Schematy zbrojeniowe PythonParts
  • Zestawienia prętów, szkice cięcia siatek, BVBS (giętarki)
  • Połączenia skręcane prętów (mufy/gwinty)
  • Wbudowane katalogi producentów (np. Halfen-Deha, Peikko, Erico-Lenton)
  • Import/eksport do programów analizy statycznej (SCIA Engineer, Frilo)
  • Zbrojenie na podstawie map powierzchni wymaganego zbrojenia
  • Przekroje wzdłuż krzywych
  • Parametryczne modelowanie terenu i dróg
  • Elementy stalowe i połączenia

Więcej szczegółów:

1. ZBROJENIE 2D i 3D, SCHEMATY ZBROJENIOWE

Allplan Professional posiada narzędzia do modelowania zbrojenia 2D i 3D w oparciu o normy (np. PN-EN, DIN), wśród których można wyróżnić przede wszystkim narzędzia:

Schematy zbrojeniowe (parametryczne obiekty zwane PythonParts) - zbiór wstępnie przygotowanych i możliwych do edycji schematów, które pomagają w zbrojeniu elementów typowych (belki, słupy, otwory, fundamenty, schody itp.). każdy ze schematów, które zostały wprowadzone do rysunku i poddane edycji może zostać zapisany do biblioteki.
Wybrane schematy posiadają możliwość dostosowania zbrojenia po zmianie geometrii zbrojonego elementu. W przypadku zmiany jednego ze schematów zbrojenia PythonParts pozostałe identyczne schematy, występujące w innych obszarach budynku mogą zostać automatycznie zaktualizowane.

Zbrojenie powierzchniowe - narzędzie do wykonywania zbrojenia obiektów takich jak płyty czy ściany. Pozwala na uwzględnienie otworów w elemencie, a także ich późniejszą edycję (w tym usunięcie lub dodanie nowego otworu). Mamy tu możliwość wykonania automatycznego zakładu prętów (po przekroczeniu długości handlowej) oraz wprowadzenia odgięć na końcach prętów.

Zbrojenie ręczne - pozwalające na wykonanie zbrojenia w dowolnym obiekcie 3D w tym konwersję elementów płaskich (linie, łuki, splajny…) na pręty zbrojeniowe

Zbrojenie siatkami zbrojeniowymi - program automatycznie docina siatki do krawędzi obszaru rozkładu oraz pozwala zarządzać odpadami w celu ich ekonomicznego wykorzystania. Mamy możliwość edycji istniejących siatek oraz dodatnia własnych do biblioteki. Do dyspozycji mamy siatki zwykłe i specjalne (w tym siatki strzemion, kosze strzemion, zbrojenie rolowane BAMTEC),

Rozkład zbrojenia wzdłuż krzywych - zestaw funkcji do modelowania nieregularnego zbrojenia, które jest oparte o linie proste, łuki czy splajny. Narzędzie pomaga podczas wykonywania zbrojenia konstrukcji mostowych, ramp czy nieregularnych dachów powłokowych.

2. ZESTAWIENIA PRĘTÓW, SZKICE CIĘCIA SIATEK

Na podstawie opracowanego zbrojenia możliwym jest utworzenie zestawień prętów w postaci Legend oraz Raportów. Program posiada wbudowanych edytor Legend i raportów, który pozwala na dostosowanie standardu do własnych potrzeb. Zestawienia w postali legend mogą być automatycznie aktualizowane w przypadku zmian w ilości i kształcie prętów w modelu.

Używając narzędzi do rozkładu siatek zgrzewanych możliwe jest również wykonanie zestawienia w postaci szkicu cięcia siatek.

Możliwym jest również eksport geometrii i ilości zbrojenia w formacie BVBS. Wynikiem eksportu jest plik tekstowy w formacie ASCII z rozszerzeniem .abs, zawierający informacje o zbrojeniu.

3. DOKUMENTACJA

Dokumentacja jest w głównej mierze oparta o model 3D. W przypadku występowania przestrzennej reprezentacji prętów zbrojeniowych, taki pręt jest wyświetlany na wygenerowanym płaskim przekroju.

Przekroje są automatycznie aktualizowane po wystąpieniu zmiany w modelu 3D (np. dodatnie/usunięcie pręta, zmiana rozstawu/średnicy). Aktualizacja dotyczy również opisów prętów, czyli takich parametrów jak: zmiana numeru pozycji, rozstawu czy długości pręta.

Przykłady dokumentacji można znaleźć na oficjalnej stronie firmy TMSYS, czyli dystrybutora programu Allplan w Polsce.

4. POŁĄCZENIA GWINTOWANE (MUFY/GWINTY)

Program pozwala na wprowadzanie połączeń skręcanych celem uciąglenia prętów zbrojeniowych. Do dyspozycji mamy kilku różnych producentów i systemów, np. Erico-Lenton czy SAS.

Mufy oraz gwinty są przedstawiane na generowanych zestawieniach czy kształtach gięcia.

5. WBUDOWANE KATALOGI PRODUCENTÓW (NP. HALFEN-DEHA, PEIKKO, ERICO-LENTON)

W programie znajdziemy również katalogi komponentów zbrojeniowych z producentów np. Halfen-Deha, Peikko i Schöck. Katalogi możemy wykorzystać przy projektowaniu zbrojenia na przybicie oraz projektowaniu konstrukcji prefabrykowanych.

6. WYMIANA DANYCH Z PROGRAMAMI DO ANALIZY STATYCZNEJ

Allplan oferuje możliwość wymiany danych z programami do analizy statycznej.

Model może zostać wyeksportowany bezpośrednio np. do Frilo, do modułu PLT (zbrojenie płyt) oraz do innych środowisk poruszających się w zakresie BIM-u poprzez format IFC. Po zaimportowaniu modelu konieczne jest wykorzystanie narzędzi, które dokonają odpowiedniej konwersji obiektów na elementy obliczeniowe (lub jeśli program do analizy nie oferuje takich narzędzi możliwym jest wykorzystanie narzędzia np. SCIA AutoConverter, które dokona konwersji modelu IFC na model obliczeniowy).

Do Allplana możliwym jest import zbrojenia w formie przestrzennej 3D za pośrednictwem formatu IFC – takie zbrojenie może zostać zestawione z opisane. Inną metodą jest import mapy wymaganej powierzchni zbrojenia (format asf), na podstawie, której wprowadzamy pręty – mapa odpowiednio odbarwia się wskazując ilość zbrojenia, która musi jeszcze zostać wprowadzona do modelu. Ta metoda sprawdza się przy zbrojeniu elementów powierzchniowych (np. stropy).

7. PRZEKROJE WZDŁUŻ KRZYWYCH

Allplan Professional oferuje również narzędzie służące do wykonywania przekrojów wzdłuż krzywych.

Narzędzie to pomaga podczas tworzenia przekrojów dla obiektów takich jak rampy po łuku czy inne obiekty liniowe (np. konstrukcje mostowe).

8. MODELER TERENU I PROJEKTOWANIE DRÓG

Wersja Allplan Civil została wyposażona w zbiór narzędzi służących do tworzenia Cyfrowego modelu terenu (CMT). Narzędzia te zawierają funkcje do modyfikacji przedstawienia terenu, opisu (warstwice, rzędne), a także generowania profilu podłużnego terenu.

Dodatkowo Użytkownik ma dostęp do grupy narzędzi nazwanej Allplan Road, które pozwalają na budowę parametrycznego modelu drogi w utworzonym terenie.

Droga jest tworzona na podstawie wcześniej opracowanej osi i profilu podłużnego. Do osi możliwym jest przypisanie warstw drogi, poboczy czy rowów. Na podstawie modelu przestrzennego generowane są rysunki (przekroje poprzeczne, profil, plan drogi) oraz zestawienia. Model przestrzenny jest aktualizowany po zmianie np. warstw drogi czy osi.

9. BIBLIOTEKA OBIEKTÓW

W bibliotece znajdziemy wiele przydatnych elementów do projektowania obiektów nietypowych: przyczółek, łożyska, cięgna sprężające, pale ze zbrojeniem.

Dodatkowo do projektów drogowych znajdziemy obiekty takie jak bariery betonowe i stalowe, elementy sieci kanalizacyjnej czy przepusty ze zbrojeniem.

*Dokładne i aktualne zestawienie funkcjonalności modułu otrzymasz u dystrybutora programu (data aktualizacji: 19.10.2024)