Allplan Concept to jeden z modułów w środowisku oprogramowania Allplan.

Można powiedzieć, że Allplan Concept jest to rozszerzenie modułu Allplan Basic, ponieważ wszystkie funkcjonalności modułu Allplan Basic znajdziemy w module Allplan Concept.

Dlatego w tym opisie zostaną pominięte funkcje, które zostały opisane TUTAJ i dotyczyły Allplan Basic.

Dodatkowe funkcjonalności:
  • Komponenty architektoniczne (ściany wielowarstwowe, słupy, belki, fundamenty…)
  • Kondygnacje, dodatkowe płaszczyzny odniesienia, dachy
  • Funkcje tworzenia balustrad i fasad
  • Więźba dachowa, zestawienia
  • Pomieszczenia, wykończenie, zestawienia
  • Modeler schodów
  • Elementy konstrukcji stalowych (baza profili stalowych, belki, słupy)
  • Cyfrowy model terenu
*oraz wszystkie znajdujące się w Allplan Basic

Więcej szczegółów:

1. KOMPONENTY ARCHITEKTONICZNE

Allplan Concept pozwala na szybie kształtowanie konstrukcji budynku w oparciu o podstawowe komponenty architektoniczne, takie jak ściany jedno lub wielowarstwowe, słupy, belki, fundamenty i wiele innych. Tworząc model tymi narzędziami zyskujemy dodatkowo automatycznie przypisane atrybuty do obiektów (np. typ obiektu IFC), co pozwala na kontrolę modelu, jak i tworzenie zestawień.

Belki, słupy oraz ściany mogą mieć przypisany dowolny materiał oraz przekrój poprzeczny (nie musi to być prostokąt).

W ścianach możliwe jest wstawienie otworów (drzwiowe, okienne, bramy garażowe). Obiekty, które wstawiamy do otworów (np. okna) automatycznie przyjmują geometrię z przypisanego otworu – co ułatwia np. kształtowanie nietypowych okien.

2. KONDYGNACJE I DODATKOWE PŁASZCZYZNY ODNIESIENIA

Obiekty architektoniczne mogą być przypisywanie do płaszczyzn kondygnacji lub do niestandardowych powierzchni odniesienia. Po zmianie tych płaszczyzn obiekty są dopasowywane do nowych wysokości (np. zwiększenie wysokości ścian, pogrubienie stropów, podniesienie nadproży w otworach okiennych).

Powierzchnie odniesienia mogą być zarówno płaszczyznami jaki i niestandardowymi powierzchniami.

3. BALUSTRADY, FASADY

Balustrada to narzędzie szczególnie pomocne jeśli chodzi o wykonanie balustrady dla schodów, ale również barierek dla balkonów itp. W bibliotece znajdziemy kilka przykładowych balustrad. Balustrady mogą być prowadzone zarówno po krzywych w 2D jak i krzywych przestrzennych (np. splajn 3D). Narzędzie posiada bardzo rozbudowane funkcjonalności, które pozwolą na kształtowanie innych nietypowych obiektów, przykładem mogą być betonowe lub stalowe bariery drogowe.

Fasady to narzędzie, które pozwala na kształtowanie przestrzennych szyków powtarzających się obiektów. Narzędzie może sprawdzić się np. w przypadku kształtowania dużych powierzchni przeszkleń ściennych czy dachowych. W wybranych przez Użytkownika miejscach możliwe jest wstawienie dodatkowych podziałów, czy innych elementów wyposażenia (np. drzwi).

Przy pomocy raportów możliwym jest policzenie poszczególnych elementów składowych tych obiektów. Na przykład w fasadzie możemy policzyć ile występuje elementów płaskich (szkło), elementów punktowych (łączniki), czy elementów liniowych (np. listwy maskujące, czy elementy konstrukcji fasady).

4. WIĘŹBA DACHOWA

Więźba dachowa, to zbiór narzędzi należących do grupy „konstrukcje szkieletowe”, pomagających w kształtowaniu więźby dachowej. Możemy tu zaliczyć polecenia służące do tworzenia płaszczyzn dachowych (do których dociągane są ściany i na których to płaszczyznach następuje rozkład elementów więźby) oraz polecenia do tworzenia konkretnych elementów więźby (krokwie, łaty, krokwie narożne/koszowe, wymiany, słupy, belki, kleszcze, czy „komponent drewniany ogólny”, którym utworzymy inne obiekty np. miecze czy zastrzały.

Każdy element więźby dachowej może zostać zliczony w odpowiednich raportach i legendach z wyróżnieniem przekroju i ilości. Elementy mogą mieć również przypisane dowolne profile - możemy np. przypisać do krokwi przekrój stalowy pobrany z biblioteki.

5. POMIESZCZENIA, WYKOŃCZENIE, ZESTAWIENIA

Przy pomocy tych funkcji utworzymy obiekty takie jak pomieszczenia w budynku, czy dodatkowe okładziny na elewacji. Możliwym jest definicja poszczególnych warstw wykończeniowych, co pozwala w kolejnych krokach wykonać zestawienie nie tylko pomieszczeń (np. książka pomieszczeń), ale również policzyć ile materiału należy zużyć na wykonanie poszczególnych warstw wykończeniowych.

6. MODELER SCHODÓW

Modeler schodów, to narzędzie, które pozwala na szybkie utworzenie schodów, (schody zabiegowe, kręte itp.). Schody mogą być oparte o konstrukcję drewnianą, żelbetową lub posiadać oba te materiały.

7. ELEMENTY KONSTRUKCJI STALOWYCH

Allplan Concept posiada również dostęp do obszernej bazy profili stalowych, co w połączeniu z poleceniami z grupy Ram konstrukcyjnych (belki, słupy, stężenia) pozwala na wykonywanie prostych obiektów o konstrukcji stalowej.

8. CYFROWY MODEL TERENU

Wersja concept jest wyposażona w polecenia służące do generowania Cyfrowego modelu terenu (CMT). Siatka trójkątów powstaje na podstawie punktów terenowych, które mogą być zaimportowane w pliku tekstowym lub np. jako punkty z formatu dwg/dxf.

Na podstawie siatki trójkątów Użytkownik ma możliwość naniesienia na model terenu warstwic, opisów (np. rzędne) czy wykonania wykopów/nasypów w CMT - to pozwala również na utworzenie raportu zliczającego objętości wykopu lub nasypu w porównaniu do stanu pierwotnego.

*Dokładne i aktualne zestawienie funkcjonalności modułu otrzymasz u dystrybutora programu (data aktualizacji: 19.10.2024)